Home / Havacılık / Havacılık Okulları / Erciyes SHYO Teknik Bölümleri Uçak Gövde Motor ve Uçak Elektrik Elektroniği Hakkında Genel Bilgiler ve Bölümler

Erciyes SHYO Teknik Bölümleri Uçak Gövde Motor ve Uçak Elektrik Elektroniği Hakkında Genel Bilgiler ve Bölümler

Erciyes SHYO Teknik Bölümleri; Uçak Gövde Motor ve Uçak Elektrik Elektroniği Hakkında Genel Bilgiler ve Bölümler Hakkında Sorulan Sorulara Son Sınıf Öğrencisi Olarak Getirdiğim Bakış Açısı
Önsöz
Bu yazının yazılma amacı, konu ile ilgilenen arkadaşlara, başlıkta sözü geçen konulara ilişkin yapılan araştırmalarında yardımcı olmak, Erciyes Üniversitesi SHYO hakkında doğru olduğunu düşündüğüm, tartışmaya açık, yorumlarda bulunmaktır. Saygılarımla.
En Çok Sorulan Sorulara Cevaplarla Erciyes Üniversitesi SHYO..

Erciyes Üniversitesi SHYO teknik bölümleri 4yıl lisans + 1 yıl hazırlık sınıfıyla beraber 5 yıllık bir eğitim vermektedir. 2. Öğretim harçları senelik 4300 tl civarındadır ve hiçbir girişim bu ücretlerin azaltılmasına yetmemiştir ve görülen o ki bu böyle kalacaktır. Bu sebeple 2. Öğretim okumak isteyen arkadaşlar okudukları süreç içinde ödeyecekleri parayı iyi hesaplamalıdırlar.

Eğitim olarak, geçmişte okuyup bıraktığım mühendislik eğitimine nazaran çok daha basit bir eğitim sunmaktadır. Dersler daha az detaya girilerek işlenmekte, bazı öğrenciler 4 yıllık lisans eğitimlerini üstten ders alarak 3.5 yılda bitirebilmektedir. Zor ders yoktur dersi zorlaştıran-kolaylaştıran hoca vardır. Her ne kadar itiraz edilse de benim görüşüm çok fazla kasmadan kolayca mezun olunacak bir bölümdür.

Erciyes Üniversitesi SHYO da verilen eğitimden bahsetmişken, verilen İngilizce eğitimi sınıf durumları da göz önüne alındığında yetersiz kalabilmektedir. Dgs, teknik lise ve Anadolu Lisesi çıkışlı farklı seviyedeki öğrenciler aynı sınıfta İngilizce eğitimi almakta ve bu konudaki gelişim öğrencinin kendisine kalmaktadır. Bilmeyen arkadaşlara zor gibi görünse de internet çağında belki de gülünecek fakat İngilizce öğrenmek dizi, film, oyun, müzik vb. kaynaklardan da zaman harcayarak öğrenilebilir.
Mezunlar için, işe alımlarda en çok öne çıkan faktör İngilizcedir. İşe alım gerçekleşmiyorsa çok büyük olasılıkla İngilizce yetersizliğinden dolayıdır. Bu sebeple İngilizce hayati önem arz etmektedir.

Uçak Gövde Motor yada Uçak Elektrik Elektronik okumak kişinin neye ilgi duyduğuyla ilgilidir. İstenilmeden parası için seçilirse çekilmez olabilir.

Devamlı değişen yönetmelikler Erciyes Üniversitesi SHYO ve diğer denk okullar için baş belasıdır. Çoğu zaman hocalar bile yönetmeliklerden, lisans problemlerinden, iş deneyim sürelerinden, modül sınavlarından, TYP kurslarından, gelecekteki çalışma koşullarımızdan, alacağımız ünvanlardan, kazanacağımız paradan, hangarda hangi işi yapacağımızdan vb. karşılaşacağımız sorular konusunda bilgi verememekte, konu hakkında yardımcı olamamaktadır. Bu konular bu yazı dahil hiçbir yorumsal yazıya güvenmeksizin araştırılmalı kişi tarafından yorumlanmalıdır. Unutmamalı ki okulda okuyan öğrenciler arasında da bu konular hakkında görüş ayrılıkları bulunmakta ve tartışılmaktadır. Herkes bir görüş sunmakta ve bilgi kirliliği oluşmaktadır. Ancak somut araştırmalar yapıldıktan sonra bir kişiyle değil bir çok kişi ile bu problemler tartışılmalıdır ve bu sadece duyacağınız yeni şeyleri sizin araştırmanızı genişletmeniz için olmalıdır. Kırmızıyla yazılan alanlar önemlidir.

Gelecek hakkında yorum yapmak bana her ne kadar zor gelse de açıkçası ben bu konuda iyimser bakan kesimdeyim. Örneğin: Okulumuzda okuyan ve sıralaması özellikle 1. Bölümle alan bir okul olduğumuz için daha kolay alım yapıyor ve diyelim ki kazanan öğrenci ÖSS de 70000. sırada. Bu öğrenci bu bölüm dışında seçeceği hangi okuldan mezun olduktan sonra giriş ücreti şu an için en kötü ( benim bildiğim araştırılması gereken bir konudur) 2300 tl olan SHYO mezunundan daha iyi para alacak? O bölümü SHYO ya kıyasla daha kolay mı okuyacak? O bölümde okurken ne kadar para harcayacak? ( Bu konuda SHYO 2.Öğretim dezavantajlıdır) Unvan sorununu dert edecek mi yoksa aldığı paraya mı bakacak. Havacılık büyümekte arkadaşlar ve ben umutlu kesimdeyim. Mezunlarımız çok fazla sıkıntı çekmeden iş buldular, bulamayanlar var fakat mühendislik mezunlarına kıyasla daha az sayıda diye düşünüyorum. Uçakla çalışmak benim için apayrı bir zevk. İyi derecede İngilizce ve insaniyetle iş sahibi olup bana göre!!!! Türkiye şartlarında iyi denebilecek bir para kazanacağımı düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir